Відкритий урок

Тема. Види трикутників. Рівнобедрений трикутник.
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту означення рівнобедреного трикутника, назви його елементів та формули периметра рівнобедреного трикутника; формувати вміння: розрізняти на готовому рисунку елементи рівнобедреного трикутника, виконувати зображення рівнобедреного трикутника за умовою задачі і розв’язувати задачі на застосування формули периметра рівнобедреного трикутника; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву, культуру математичного мовлення та письма, вміння самостійно аналізувати і робити висновки; виховувати наполегливість, старанність у навчанні, охайність і працьовитість, активність та вміння раціонально використовувати робочий час, виховувати почуття любові до рідної землі.
Тип уроку:засвоєння нових знань та вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв)
Привітання. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (2-3 хв)
Фронтальне опитування учнів
1. Що таке трикутник?(Трикутник — це замкнена ламана з трьох ланок.)
2. Назвіть елементи трикутника.(Вершини, сторони, кути.)
3. Що таке медіана трикутника? (Відрізок, що сполучає вершину трикутника із серединою його протилежної сторони, — медіана трикутника.
4. Які є види трикутників за кутами?
5. Що таке бісектриса трикутника? Відрізок бісектриси кута трикутника від його вершини до протилежної сторони — бісектриса трикутника.
6. Що таке висота трикутника? Перпендикуляр, опущений з вершини трикутника на пряму, на якій лежить його протилежна сторона, — висота трикутника.)
7. Сформулюйте означення гострокутного трикутника . Три­кутник, усі кути якого гострі, називається гострокутним
8. Сформулюйте означення тупокутного трикутника (Якщо трикутник має тупий кут, його називають тупокутним трикутником.)
9. Сформулюйте означення прямокутного трикутника (Якщо трикутник має прямий його називають відповідно прямокутним трикутником.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності 
(2 хв)
Тема, над якою будемо працювати на протязі уроку, для вас, діти, не є новою. Ви із нею частково були ознайомлені в попередніх класах. Погляньте на зображення на дошці (слайд 2). Можливо хтось із вас здогадався яка тема уроку? Сьогодні на уроці ви детальніше ознайомитесь із рівнобедреним трикутником.
Тема уроку. Рівнобедрений трикутник(слайд 3).
Мета уроку: домогтися засвоєння учнями змісту означення рівнобедреного трикутника, назви його елементів та формули периметра рівнобедреного трикутника; формувати вміння: розрізняти на готовому рисунку елементи рівнобедреного трикутника, виконувати зображення рівнобедреного трикутника за умовою задачі і розв’язувати задачі на застосування формули периметра рівнобедреного трикутника; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву, культуру математичного мовлення та письма, вміння самостійно аналізувати і робити висновки; виховувати наполегливість, старанність у навчанні, охайність і працьовитість, активність та вміння раціонально використовувати робочий час, виховувати почуття любові до рідної землі ( слайд 4).
ІV. Актуалізація опорних знань (1-2 хв)
Усна вправа
Виберіть серед трикутників (рис. 1), на яких указані довжини їх сторін, один зайвий. Поясніть свій вибір.
Рисунок 1
(а – оскільки всі три сторони у даному трикутнику мають різну довжину)
V. Пояснення нового матеріалу (20-25 хв)
Трикутник називається рівнобедреним, якщо у нього дві сторони рівні. Рівні сторони рівнобедреного трикутника називаються бічними сторонами, а третю сторону – основою ( слайд 6-8).
Трикутник, у якого всі сторони рівні, називають рівностороннім
Трикутник, який не є рівнобедреним, називають різностороннім ( слайд 12-13).
Рівносторонній трикутник є окремим видом рівнобедреного трикутника.
Як ви вважаєте, чому?
Таблиця 1. Рівнобедрений трикутник
1. Рівнобедрений трикутник
Означення: трикутник на­зивається рівнобедреним, якщо в нього дві сторони рівні.
АВС — рівнобедрений (АВ = ВС).
АС — основа, АВ і ВС — бічні сторони. РАВС = 2АВ + АС.
2. Рівносторонній трикутник
Означення: трикутник на­зивається рівностороннім, якщо в нього всі три сто­рони рівні.
АВС — рівносторонній
(АВ = ВС = АС). РАВС= 3АВ.
VІ. Закріплення нового матеріалу (8-10 хв)
Усне виконання вправ
  1. Які трикутники, зображені на малюнках, є рівнобедреними? (слайд 14)
Рисунок 2
(а, б, г)
  1. Назвіть основи та бічні сторони рівнобедрених трикутни­ків, зображених на рисунку (слайд 15-16)
  2. 2. Обчисліть периметр кожного з рівнобедрених трикутників.
(а) АВ – основа, АС, СВ – бічні сторони
РАВС = 2АС + АВ=2·6+5=17
б) NK – основа, МN, МК – бічні сторони
РMNK= 2MN+NK=2·7+5=19
г) Будь-яка сторона може бути основою. РКST= 18)
Знайдіть периметр рівнобедреного трикутника, якщо його основа дорівнює 10 см, а бічна сторона 20 см. (20 ∙ 2 + 10 = 50)

Робота в групах. (слайд 18-19)
1
Периметр рівнобедреного трикутника дорівнює 134 см, а бічна сторона – 5 см. Знайдіть основу.
2
Периметр рівнобедреного трикутника дорівнює 50 см. Знайдіть його сторони, якщо вони пропорційні числам 3, 3 і 4.
3
Знайдіть сторони рівнобедреного трикутника, якщо одна з них менша від периметра на 30 см, а друга на 40 см.
VІІ . Історична довідка (слайд 20)
VІІ. Використання трикутників. Де в житті зустрічаються трикутники? (слайд 21- 29)
Мандруючи сторінками наших досліджень ми з'ясували, що трикутники   можемо спостерігати скрізь, у дома, на вулиці, у музеї  розглядаючи  картини та просто дивлячись навколо.        Застосування  зображень трикутників    і їх властивостей нескінченне.
VІІ. Підсумок уроку ( хв)
1.Тестова робота. (слайд 30)
2. Фронтальне опитування учнів
  1. Чи є рівнобедреним будь-який рівносторонній трикутник? (Так)
  2. Чи є рівностороннім будь-який рівнобедрений трикутник? (Ні)
  3. Яке число можна підставити замість *, щоб трикутник ABCбув рівнобедреним:
а) з основою АВ; (5)
б) основою АС? (4) Рисунок 3
VІІІ. Оцінювання і мотивація (1 хв)
Виставляю оцінки і мотивую їх.
ІХ. Повідомлення домашнього завдання (1-2 хв) (слайд 31)
Опрацювати §13 (до теореми 12), рубрика «Для допитливих» (ст. 105), виконати вправи № 387, 394 (а)